بازیگرانی که خواننده هم شدند ! + عکس

بر پرده نقره ای سینما حاضر می شن، سال هاست با خنده هاشون خندیدیم و با گریه هاشون اندوهگین شدیم، اون ها به شخصیت ها جون می بخشن و با معجزه این هنر جادویی مخاطب رو به سالن تاریک سینما می کشونن و با خود همراه می کنن. توانایی هاشون باعث می شه تماشاگر بر صندلی سینما رستگاری اش رو بر پرده ببینه.

عده ای از بازیگران واسه حضور در سینما راه پر پیچ و خمی رو واسه دیده شدن پشت سر می گذارن، راهی که سخته اما تعدادی هم بدون هیچ قانون و قانونی وارد این سینما می شن که اکثرا موندگار نیستن.

 

بازیگرانی که خواننده شدن

این روزا خبرهای زیادی از ورود بازیگران به میدون های دیگه هنری و ادبی می شنویم. خبرهایی که اگه وقتی با اون مواجه می شدیم، برامون تازگی داشت، ولی حالا این خبرها خیلی ما رو متعجب نمی کنه. تعدادی از بازیگران مانند مهران مدیری، حامد بهداد، رضا رویگری، امین حیایی، برزو با ارزش، محمدرضا هدایتی، بهرام رادان، بهنوش بختیاری و… به خوانندگی روی آوردن، شاید یکی از دلایل اون علاوه بر جذابیت حضور در میدون های دیگه هنری، به دلیل فیلمنامه های برابر با موضوع های تکراری باشه که بازیگران از بازی در اون ها خسته شده و واسه خلاص شدن از این خستگی به دنبال حضور در میدون های دیگه هنری هستن.

 

حضور بازیگران در میدون ادبیات

 

بازیگرانی هم هستن که علاوه بر حضور پررنگ در میدون سینما به  ادبیات و روزنامه نگاری روی آوردن. حضور چشم گیر بازیگران بیشتر در میدون ادبیات و کتاب بوده ، اما شاید یکی دیگه از پررنگ ترین ِ این نقش ها ادبیات باشه  که بعضی از منتقدین دلیل توجه به این بحث از طرف بازیگران رو تلاش اون ها واسه روشنفکر نشون دادن خود می دانند. این وسط «خوبی کریمی» و «ترانه علیدوستی» در میدون ترجمه فعالیت کردن و کتاب هاشون به دلیل معروفیت شون فروش خوبی داشت. «رضا کیانیان» علاوه بر نوشتن کتاب «این مردم نازنین»، کتاب هایی هم درباره سینما نوشته که کارایی قابل تامله.

بازیگری هم مثل «هدیه تهرانی» سراغ تشکیل نمایشگاه عکس می رود که با حاشیه های مختلفی هم مواجه می شه.

 

بازیگرانی که پشت دوربین قرار گرفتن

 

اما این وسط تعدادی از بازیگران از فرصت ها استفاده کرده و واسه خلق اثر در مقام کارگردان قرار می گیرند. تعدادی از اون ها واسه حضور در پشت دوربین بدون اعلام از میدون بازیگری خداحافظی می کنن، از این میان می توان به «ماهایا پطروسیان» ، «پرند زاهدی»، «عطا سلمانیان»، «مجید مجیدی»، «احمد کاوری»، «حبیب الله بهمنی» و… اشاره کرد. عده ای از اون ها در میدون فیلمسازی موفق عمل کردن و همون گونه که تماشاگر هستیم آثار لایق توجهی رو خلق کردن اما بعضی از اون ها شاید به خاطر این وارد میدون کارگردانی می شن که می خوان جهان رو تغییر بدن، اما این جهان ساز و کار دیگری داره. البته بازیگران خیلی از جمله رامبد جوون، مهران غفوریان، رضا عطاران، حامد کلاهداری، تماشاگر احمدلو، خوبی کریمی و … هستن که علاوه بر کارگردانی، به بازیگری خود هم ادامه می بدن.

بعضی از بازیگران نقش های به یادماندنی زیادی رو خلق کردن اما به دلیل جذابیت حضور در پشت دوربین حاضر نیستن دوباره جلوی دوربین قرار گیرند؛ این درحالیه که واسه تعدادی از این افراد امکان ساخت دوباره فیلم در شرایط فعلی و با هزینه های زیاد تولید جفت و جور نیس و با شرایط فعلی تعدادی از اون ها فقط به ساخت فیلم کوتاه یا یه فیلم تلویزیونی اکتفا کرده ان.

سینمای ایران بدیش اینه حساب و کتاب نداره، اگه حساب و کتاب داشت که بازیگران پرکار سال نباید مشغول رشته های دیگه هنری از جمله نوشتن کتاب و خوانندگی، جفت و جور کنندگی و تشکیل نمایشگاه باشن! فیلم ساختن در این دوره نیازمند به هیچ علم و تجربه ای نیس، این عامل انگار در دهه ۶۰ و ۷۰ منجمد شده و به دهه بعدی راه نیافته، در اون زمان به بعد معنی و کیفیت اهمیت بیشتری داده می شد.

در این سال ها دقت نظر کافی انجام نشده. فیلم ساختن رو فقط گرفتن فیلم می دانیم، چون سینما رو آسون گرفته ایم و تنها فکر می کنیم باید یه خط قصه داشته باشیم یا فقط یه فکر یا ایده اصلی کافیه؛ بدین روش فیلمی ساخته می شه. فیلمساز که عاشق سینما هستش، بی خبر از کاری که ساخته و مخاطبی که قراره در سالن سینما حاضر شه، فقط به فکر عنوانشه، بدون توجه به تماشاگر فقط به وسوسه و ذهنیات و دونسته هاش می پردازه.

با نگاه خلاصه به کارنامه بازیگرانی که در میدون های دیگه هنری هم فعالیت دارن، این نکته رو در می یابیم اگه بازیگران با فکر و تجربه و پیدا کردن ریشه های هنری به جزء بازیگری، در وجود خود وارد میدون جدید دیگری شن امکان موفقیت دارن ولی وگرنه نه فقط به خود بلکه به هنر صدمه وارد می کنن این باعث دلزدگی مخاطب می شه.

مطالب باحال روز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *