بالا رفتن دو معلول از پله های برج میلاد با دستانشان

 

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ یکشنبه ۱۲ آذر ۹۱، واسه برج میلاد و کسائی که در اون کار می کنن یه روز متفاوت بود؛ ساعت حدود یه بعدظهر، دو معلول از پله های این برج با دستانشون بالا رفتن.

شاید واسه ما که سلامت هستیم عجیب به نظر برسه اما ماهانا جامی تونست ۱۸۶۶ پله رو تو یه ساعت و ۴۹ دقیقه و ۱۵ثانیه، بالا بره. این معلول مشهدی همراه با مرتضی حسینی(عبدی) جوون معلول افغانی بالا رفتن از پله های برج میلاد رو در میان صدای صلوات خبرنگاران و مسئولان موسسه خیریه رعد و استقبال مهدی مهدوی کیا شروع کرد و در ارتفاع ۳۰۲ متری گنبد آسمون برج میلاد تموم کنه. ایشون تونست رکورد ملی پله نوردی معلولان ایران رو به نام خود ثبت کنه.

یه روز از ۳۶۵ روز واسه معلولان

ماهانا جامی در همین باره به خبرآنلاین میگه: من تمرینات روزانه خود رو در رشته های وزنه برداری و پله نوردی انجام میدم. به خاطر همین آمادگی این کار رو داشتم اما این واسه اولین باره که این تعداد پله رو با دست بالا میرم.
                     

ماهانا مهندس شیمیه و عضو موسسه خیریه رعد.
                    

اون درباره اتفاقی که امروز افتاد، میگه: من ثابت کردم که معلولان هم حق زندگی دارن و با اراده می تونن سخت ترین کار رو بکنن فقط باید به اونا فرصت داده شه.

اون از خونواده هایی که بچه معلول دارن خواست که به اونا اجازه بدن تا در جامعه حضور پیدا کنن و مثل افراد سالم امکان زندگی و فعالیت داشته باشن: ۳۶۴ روز واسه افراد سالمه و یه روز واسه ما،به خاطر همین ما باید در این یه روز توانایی و اراده خودمون رو نشون بدیم.

موسسه خبریه رعد حامی معلولان

هم اینکه صدیقه اکبری مدیر عامل موسسه خیریه رعد، در حاشیه این مراسم به خبرآنلاین گفت: ماهانا جامی، نمونه ای از معلولان کشوره که تواناییای خود رو بازشناخته و تونسته به این رکورد دست پیدا کنه. ما در موسسه خیریه رعد تلاش می کنیم که معلولان رو از کنج خونه وارد جامعه کنیم و به اونا آموزشی بدیم که بتونن واسه خود کسب درآمد کنن.

به گفته ایشون “خیریه رعد” با داشتن ۱۸مرکز فعال درسراسر کشور تونسته دانشگاه هم واسه معلولین تاسیس کنه و در این دانشگاه، معلولان می تونن در رشته هایی مانند حسابداری، مددکاری، کامپیوتر و گرافیک ادامه تحصیل بدن. درصد بالایی از فارغ التحصیلان این دانشگاه، جذب بازار کار شدن.

 مدیر عامل موسسه خیریه رعد گفت: موسسه رعد حدود سه دهه س که فعالیت داره و بوسیله سه مهندس جوون واز یه زیر زمین ساده شروع شو والبته با چهار کار آموز و کم کم بزرگ و بزرگتر شد و همه مخارج این ساختمون شامل کمکای مردمی بوده و هدف اون شناختن معلولان ذهنی وآموزش دادن به اونا هستش. من در این سه دهه تماشاگر موفقیتای این افراد بوده ام ومتاسفانه در جامعه ما فرهنگ ما به گونه ایه که سخت در کنار معلولین قرار می گیریم ویا نگاه ترحم آمیز به اونا داریم.

بان کی مون: باید معلولان از توان خود بیشترین حد استفاده رو ببرن

در آخر پله نوردی ماهانا و در شروع مراسم روز جهانی معلول، پیام بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی معلول قرائت شد. در این پیام آمده: “بازی های پارالمپیک امسال یادآور توان بالقوه بسیار زیاد افراد دارای معلولیت واسه بلند پروازی و الهام بخشی بود. دختری خطاب به قهرمون برنده گردن آویز طلای پارالمپیک نوشت: «همونجوری که تماشاگر بودم شما چیجوری بر مشکلات زندگی غلبه می کردین، به پیروزی های جدیدی می رسیدید و قله های ورزش رو فتح می کردین، از شما الهام و نیرو می گرفتم».

افراد معلول اثری مثبت و قوی بر جامعه دارن و اگه مشکلات از سر راه مشارکت اونا ورداشته شه، همکاری معلولان حتی می تونه بیشتر هم باشه. با وجود بیشتر از یه میلیارد معلول در جهان امروز مهم بودن این از هر زمان دیگه بیشتر هم می شه.

رقابت ما ارائه دسترسی برابر واسه همه مردمه یعنی چیزی که به اون نیاز دارن و لایق اون هستن. در آخر، دسترسی برابر، جهانی بهتر واسه همه مردم به وجود می آورد. همونجوری که گفتگو کنندگان در اجلاس امسال کنفرانس ملل متحد واسه پیشرفت پایدار با عنوان «ریو+۲۰» توافق کردن، دسترسی برابر واسه رسیدن به آینده ای که می خواهیم لازمه.

باید تلاش کنیم تا با همدیگه به اهداف کنوانسیون ملل متحد درباره حقوق افراد معلول برسیم یعنی حذف بی عدالتی و محرومیت، هم اینکه ایجاد جوامعی که واسه تنوع و فراوونی ارزش قائلند. به خاطر کاهش شکاف بین تعهدات پرمعنا و اقدامات انجام نشده، مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال آینده اجلاسی در سطح عالی درباره «معلولیت و پیشرفت» برگزار می کنه. این جلسه در وقتی برگزار می شه که جامعه بین المللی تلاش می کنه تا دستور کار پیشرفت واسه سالهای بعد از ۲۰۱۵ آماده کنه که فرصتی هستش تا حقوق، نگرانی ها و همکاری های معلولان به گونه ای کامل در کانون توجه قرار گیرند.

امسال روز بین المللی افراد معلول با شروع رسمی آماده سازی اجلاس عالی رتبه نامبرده مصادف هستش. اجازه بدید این روز رو به بهترین وجه گرامی داشته و تلاش کنیم افراد دارای معلولیت از حقوق خود بهره و از توان بالقوه بزرگ خود بیشترین حد استفاده رو ببرن.”

 پایان مراسم

در آخر این مراسم هنرجویان مجتمع رعد به اجرای تئاتر پرداختن و کلیپی با عنوان فرهنگسازی و اصلاح برخورد با معلولان نشون داده شد. هم اینکه به معلولان برگزیده در رشته های ورزشکاری و فضای مجازی جوایزی اهدا شد.

 

باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *