با مشاوره ترک اعتیاد به آغوش خانواده و جامعه بازگردید

اعتیاد به مواد مخدر حالتیه که شخص با مصرف یه ماده شیمیایی به صورت جسمی و روانی به اون ماده خو میگیره.

اعتیاد در کلمه به معنی جواب فیزیولوژیکی بدن نسبت به مصرف تکراری مواد اعتیادآوره. اما در واقع اعتیاد فقط به معنی حضور یه ماده مخدر یا محرک در خون نیس، بلکه بدیش اینه مریضی اعتیاد در تموم حولوحوش زندگی فرد بروز کرده و به عنوان آسیب ای زندگی خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی فرد رو درگیر می کنه.

ذکر این نکته هم مهمه که اعتیاد فقط به مواد غیر مجاز گفته نمی شه. به این معنا که ممکنه حتی آدما به داروای مجاز هم با مصرف تکراری، اعتیاد پیدا کرده و به اون وابستگی و جسمی و روحی پیدا کنن.

اعتیاد به بعضی از مواد، از همون اولین بار مصرف شروع شده و به مرور پیشرفت می کنه. این پیشرفت تا جایی ادامه پیدا میکنه که بدن نسبت به دوز قبلی مقاومت پیدا کرده و دیگه با مصرف همون دوز اثرات قبلی در فرد بروز نمی کنه. پس فرد مجبور به بالا بردن دوز مصرفی شده، تا جایی که یا تصمیم به ترک میگیره و یا در اثر سو مصرف مواد جون خود رو از دست میده.

امروزه وابستگی به مواد مخدر یکی از مشکلات مهم جوامعه که می تونه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر زندگی همه مردم اثر داشته باشه.

با در نظر گرفتن مضرات اعتیاد به مواد مخدر، شکلای جور واجور روند درمانی براساس نوع ماده مصرفی و شدت وابستگی به اون هست. مشاوره ترک اعتیاد به مواد مخدر می تونه در انتخاب روند درمان و هم نبود برگشت به سمت مصرف مواد شما رو کمک دهد. ترک اعتیاد به معنی بهبودی کامل و برگشت به زندگی قبل از مصرف مواده. واسه مشاوره با کارشناسان سلام مشاور کافیه با شماره ۰۲۱۶۶۰۸۱۲۰۰ تماس بگیرین.

بهترین روش ترک اعتیاد

 ترک اعتیاد روند پیچیده ایه که باید در تموم ابعاد به صورت کامل انجام شه تا نتیجه مورد نظر انجام بشه.

شک نداشته باشین روزای اول ترک به دلیل بروز مشکلات در افراد، خصوصا در دوزای مصرفی بالا، دارای سختیای زیادی بوده و نیازمند کمی تحمله. در روزای اول باید فرد افکار خود رو تحتِ کنترل بگیره و با فکر کردن به نکات مثبت زندگی و هم تحمل این مشکلات در تصمیم خود ثابت قدم بمونه.

پس از گذشت از روزای سخت اولیه، ترک کردن روال عادی خود رو پیش میگیره و فرد فقط باید از برگشت به سمت مواد دوری کنه.

واسه ترک اعتیاد روشای متفاوتی هست که واسه این منظور می تونین از مراکز ترک اعتیادی مانند مرکز سلام مشاور کمک بگیرین اما  آشنایی یا بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد در خونه هم می تونه شما رو هم جهت با ترک وابستگی به مواد مخدر در کنار خونواده کمک دهد.

توجه کنین که قدم اول در ترک اعتیاد خواستنه. صرف فعل خواستن و تمایل به ترک و برگشت به زندگی می تونه مهم ترین قدم واسه رسیدن به هدف ترک کامل باشه. پس از اون که تصمیم به ترک گرفتید پشیمون و دلسرد نشید و از سختیای راه نترسین.

نگفته نمونه که خونواده کلیدی ترین بخش ترک اعتیاده. چون که خونواده ها می تونن با حمایتای عاطفی و موندن در کنار فرد معتاد در تموم طول مدت ترک، به اون انرژی مضاعفی رو واسه ترک بدن.

بعد از ترک مواد مخدر هم فرد مصرف کننده باید دست کم یه سال تحت نظر روانپزشک باشه و داروای لازم رو دریافت کنه.

هم اینکه فعالیتای ورزشی منظم و روزانه و کار کردن واسه پر کردن اوقات فراغت هم می تونه از برگشت به اعیتاد در افراد جلوگیری کنه.

چیجوری متوجه علائم اعتیاد شیم؟

با پایین اومدن سن مصرف مواد مخدر و اعتیاد، نیاز به اطلاعات به روز و به درد بخور در این مورد می تونه واسه خونواده ها بسیار مهم و حیاتی باشه. دونستن علائم اعتیاد به مواد مخدر می تونه به تشخیص به موقع از راه خونواده ها کمک کنه، تا خونواده ها بتونن هر چی سریع تر فرد معتاد رو از دام این مریضی رهایی بخشن.

از اون جایی که در روزای اول مصرف، نشونه های اعتیاد به مواد مخدر در فرد قابل تشخیص نیس، دور و بریا دیر به اعتیاد فرد پی می برن. اما میشه با در نظر گرفتن تغییرات رفتاری و یا حتی ظاهری که در فرد معتاد به مواد مخدر ایجاد می شه، توجه خونواده ها رو واسه رسیدگی هر چی سریع تر به این موضوع جلب کرد.

خیلی از خانوما به دنبال جواب این سوال هستن: چیجوری بفهمیم شوهرمون معتاده؟

واقعا راه تشخیصی واسه پیدا کردن این سوال هست؟

در جواب به این سوال می تونیم اینجور بگیم که هر چند بهترین، سریع ترین و دقیق ترین روش تشخیص اعتیاد در افراد انجام آزمایشات مربوطه س اما روشای تشخیصی دیگری هم هست که میشه از راه اونا به وجود اعتیاد در افراد فهمید.

هرچند گاه ها دیده شده که با خوردن مواد غذایی یا داروای خاص یافته های آزمایشات مربوط به اعتیاد رو تغییر میدن اما شما می تونین با دونستن اطلاعات مربوط به خلق و خو و رفتار و به صورت کلی ظاهر افراد تا حدودی از اعتیاد و وابستگی اونا به مواد مخدر خبردار شین.

تغییرات در خلق و خو، میل جنسی، شخصیت، خواب، مشکلات گوارشی، کاهش یا زیاد شدن وزن، فساد دندانا و … می تونه از نشونه هایی باشه که نشون دهنده اعتیاد در فرده.

واسه این منظور شما می تونین با متخصصین و مشاورین مجربی که تجربه کافی در برخورد با معتادین رو داشتن مشورت کرده و راهنماییای لازم رو دریافت کنین.

اینم بگیم که نوع ماده مخدر و شدت مصرف می تونه در علائم و نشونه ها اثر داشته باشه. به طور مثال رفتار معتادین به شیشه با رفتار معتادین به تریاک فرق داره.

هفت راه واسه ترک سیگار

مضرات سیگار کشیدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *