با همسر بی اعتماد چه کنیم؟

Mistrustful Spouse,شوهر شکاک و بدبین

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ وقتی شخصی رو نمی شناسید و یا کاری رو واسه بار اول انجام می بدید، این­ که شک کنین و یا احساس بی اعتمادی داشته باشین، به طور کاملً عادیه. اما بعضی وقتا بعضی از افراد نسبت به اشخاصی که شناخت کامل به اون ها دارن هم حس بی اعتمادی دارن.

شک و دودلی هم مانند هر احساس دیگری، یه احساس طبیعیه، اما بعضی وقتا این حس از حالت عادی خود بالاتر می رود. شاید شما هم با آدمایی برخورد کرده باشین که نسبت به همه کس و همه چیز شک داشته باشن.

این افراد در زندگی زناشویی با مشکلات زیادی روبه­ رو می شن. این بدگمانی در رابطه با همسر بسیار مشکل ساز می شه به طوری که خیلی از اختلاف های بین زن و شوهرها معلول این بی اعتمادی ها هستن.

زندگی کردن با یه فرد شکاک و بی اعتماد و ایجاد یه رابطه­ ی عاطفی باکیفیت با اون شاید کمی سخت باشه. ممکنه شما به خاطر این­که حس بی اعتمادی همسرتون رو تحریک نکنین، مجبور شید که به فردی با احتیاط و بدون حس شوخ طبعی تبدیل شید.

شاید با این وضعیت مواجه شده اید که هرگونه تلاش شما واسه ایجاد رابطه­ ی دوستانه با فرد بی اعتماد، از طرف اون به عنوان حمله تلقی شده و درنتیجه اون یا از شما بیشتر فاصله گرفته و یا باخشم و خشونت شما رو از خودش دور کرده­ است. پس، هر چی شما وقت و انرژی خود رو صرف رابطه­ ی خود با یه فرد بی اعتماد می کنین، پس از یه مدت می بینید که مورد اعتماد اون واقع نشده و هنوز در اول راه مونده اید.

شاید موضوع نگران کننده تر اینه که فرد بی اعتماد و شکاک در صورت احساس توهین و انتقاد ممکنه دست به عکس العمل های هیجانی و یا حتی فیزیکی بزنه.

افراد بی اعتماد ممکنه دائم منتظر خیانت همسرشون باشن، پس اگه با یه فرد بی اعتماد زندگی می کنین، این احتمال هست که از طرف اون بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به خیانت متهم شده باشین.

به چه دلیل همسرم بی اعتماده؟

بیشتر کسائی که درگذشته، عذاب بدرفتاری و بی اعتمادی رو چشیده ان، مجموعه­ ی پیچیده ای از احساساتی مثل درد، ترس، غضب و عزا رو تجربه کرده ان. در نتیجه روابط فعلی­شون هم درد آفرین و تحت اثر گذشته س.

ازآن­جایی که فرد بی اعتماد شایدً در دوران کودکی مورد بدرفتاری قرارگرفته و به دور و بری ها خود بی اعتماد بوده، در دوران بزرگ سالی هم از نزدیک شدن به بقیه و ایجاد رابطه ­ی دوستانه با اون ها ترس داره. اون ها در روابط خود احساس راحتی نمی کنن. بقیه به جای این­که واسه­شون اطمینان آفرین و شادی بخش باشن، پیش بینی ناپذیر و خطرناک جلوه می کنن.

اینجور آدمایی فکر می کنه که بقیه به اون ها آسیب می زنند، خیانت می کنن و ازشون سوءاستفاده می کنن. پس باید با بقیه همیشه حالت دفاعی داشته باشن. اعتماد کردن واسه اون ها سخته، حتی به نزدیکان.

این افراد فکر می کنن که بقیه مخفیانه می خوان به اون ها آسیب بزنن. حتی اگه رفتار فردی با اون ها خوب، انسانی و احترام آمیز باشه، در ذهنشون به دنبال این مسئله می گردند که انگار کاسه ای زیر نیم کاسه س. این افراد باور راسخ دارن که سلام گرگ بی طمع نیس.

به علاوه این آدما به خودشون و توانایی ها و دوست داشتنی بودن خودشون هم اعتماد ندارن. اون ها شک دارن به این­که اون قدر خوب باشن که طرف مقابلشون حاضر باشه با اون ها بمونه. پس دائم به دنبال نشونه هایی واسه این مقصود طرف مقابلشون هستن.

با همسر بی اعتماد چه کنیم؟

هرچند زندگی با یه فرد بی اعتماد به نظر مشکل می رسد، اما اگه یه همسر بی اعتماد دارین پیشنهاد های زیر می تونه به داشتن رابطه ای با تنش کمتر با همسرتون کمک کنه:

  • انتظارات غیرواقعی نداشته باشین

درصورتی که بی اعتمادی و بدرفتاری همسرتون تحت اثر دوران کودکی اونه، نباید انتظار این رو داشته باشین که این مشکل به سرعت رفع شه. بعضی وقتا این طور به نظر می رسد که تلاش شما به منظور ایجاد اعتماد و خوش بینی، نه تنها نتیجه ای نداره، بلکه موجب افزایش دشمنی اون نسبت به شما شده و شما رو بیش ازپیش نسبت به بهبودی شرایط مأیوس می کنه. اگه قادر به پذیرش همسر بی اعتماد خود هستین و همزمان امید به درمان دارین، شرایط بهتری واسه تحمل بدرفتاری های به وجود اومده بوسیله بی اعتمادی دارید.

  • صبورانه اعتمادش رو جلب کنین

ایجاد رابطه با اینجور فردی و جلب اعتماد اون لازمه کارکرد سنجیده و صبر بسیاره. پس به تدریج و بدون هیچ گونه فشار و یا اجباری وارد رابطه با اون شید و اجازه بدید که اون کم کم به شما اعتماد کنه. یادتون باشه که به همسر خود در مورد اعتماد فرصت لازم رو بدین و اصرار زودتر از موعد متعارف دراین باره نداشته باشین. مثلا نگید: «به چه دلیل تو نمی توانی به من اعتماد کنی؟» اگه اینجور کنین فرضیه­ ی همسرتون مبنی بر این­که شما فردی انتقادگر هستین، به اثبات می رسه و درنتیجه با شما مقابله می کنه.

  • با اینکه سخته اما از اون عصبانی نشید

طبیعیه که شما در برابر بدبینی، اتهامات، سرزنش ها و بدرفتاری های اون با خشم و ناراحتی از خود عکس العمل نشون می بدید. اما مشکل این­جاست که این فرد ازآن­جایی که به شما بی اعتماده، دقیقاً انتظار همین رفتار رو از طرف شما داره.

  • لجبازی نکنین

لجبازی کردن شاید روشی واسه تخلیه­ ی هیجان های منفی نسبت به همسر بدرفتار و بی اعتماد باشه؛ اما تحقیق ها نشون داده که لجبازی و اصرار بر تکرار رفتار نمی تونه اینجور مشکلی رو حل کنه. رفتارای تلافی جویانه شما دلیل می شه که یه دوباره همسرتون به این نتیجه برسه که مثل همه­ ی افراد دیگه، به شما هم نمی تونه اعتماد کنه. پس از اینجور عکس العمل هایی دوری کنین. فکر این­که یه فرد بی اعتماد، مانند کودکی زخمی و هراسانه، می تونه شما رو در کنترل خشمتون نسبت به اون کمک کنه.

  • همسرتون رو مقصر ندونین

به اون نشون بدید که اون در گذشته مستحق بدرفتاری و سوءاستفاده شدن نبوده. آدمایی که درگذشته با همسرتون بدرفتاری کرده ان، به احتمال زیاد اون رو مستحق این بدرفتاری ها و بی اعتمادی ها می دونسته ان. رسیدن به این نتیجه که بدرفتاری درگذشته به خاطر بد بودن اون اتفاق نیفتاده؛ می تونه به عزت نفس بیشتر اون کمک کنه.

  • رفتارای شک برانگیز نکنین

اون­چه می تونه بی اعتمادی همسرتون رو بیشتر کنه، رفتار مبهم، شک برانگیز و یا غیر رو راست شماس. مثلا اگه به دلایل جور واجور که واسه خودتون موجه س ترجیح بدین تماس های تلفنی اعضای خونواده، دوستان و یا همکارانتون رو در حضور همسر جواب ندین؛ بدون این­که واسه اون توضیح بدید که این کار رو از روی عادت و یا به خاطر خجالت انجام می بدید؛ می تونید زمینه ­ی ایجاد شک و بی اعتمادی رو در همسرتون جفت و جور کنین.

  • از یه روان دکتر کمک بگیرین

اگه بی اعتمادی و بدرفتاری همسرتون شدیده، به خاص اگه تجارب بدرفتاری درگذشته آسیب جدی به اون زده، از شما نمی خواهیم که به تنهایی با اون روبه ­رو شید. در صورت امکان بدون این­که همسرتون رو متهم به بدبینی کنین و یا اون رو مقصر بدونین، از درمانگری صاحب صلاحیت واسه تغییر این ویژگی کمک بگیرین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *