بارداری با فشار خون بالا

High-Blood-Pressure-During-Pregnancyبارداری با فشار خون بالا

واسه باردار شدن شرایط سلامتی مادر خیلی با اهمیته و باید در صورت وجود مشکلی خاص درخصوص تصمیم بارداری با دکتر متخصص مشورت کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی بان؛ زندگی با فشار خون بالا رقابت برانگیزه مخصوصا اگه بخواین باردار شید. اما خبر خوب اینکه هیچ مشکلی واسه بارداری شما وجود نداره. فشار خون بالا یه مریضی مزمنه که میتونه منتهی به مشکلات پزشکی شه اما داشتن فشار خون بالا مستقیما مشکلی واسه بارداری ایجاد نمی کنه، تخمکهای زن رو تحت تاثیر قرار نمیده و سلامت جنین رو به خطر نمیندازه. اما بعضی تحقیقات میگه فشار خون بالا ممکنه پوشش داخلی رحم رو تحت تاثیر بذاره که با کاشت درست جنین در اون تداخل بوجود میاره. با این حال تشخیص فشار خون بالا در زنائی که می خوان باردار شن خیلی با اهمیته.

مشکلات چیه؟

خیلی از زنان در سنین باروری که گرفتار به فشار خون بالا هستن، دست کم یک یا چند مشکل دیگه هم دارن که باروری اونا رو با مشکل مواجه میکنه که از جمله اونا میشه به چاقی ، سن بالای ۴۰ و مصرف سیگار اشاره کرد. هر کدوم از این شرایط خطر افزایش فشار خون رو شدت بخشیده و منتهی به کاهش باروری می شن. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی دیگه از شرایطیه که با فشار خون بالا میتونه باروری خانمها رو تحت تاثیر بذاره. وقتی که تعادل هورمونی برقرار باشه و نیازای تغذیه ای جفت و جور شه، شرایط واسه بارداری مناسبتره. شک نداشته باشین فشار خون بالا مستقیما مسئله باروری ایجاد نمی کنه اما دیگه فاکتورهای همراه این مریضی میتونن تاثیر داشته باشن.

چه داروهایی باید استفاده کرد

خیلی از داروهای فشار خون در طول دوران بارداری ایمن بوده و میشه از اونا استفاده کرد. قبل از بارداری زنائی که داروهای ضدفشار خون استفاده میکنن باید با دکتر درباره تغییر اونا یا اندازه به کار گیری اونا مشورت کنن تا خیالشون راحت باشه چیزی که مصرف میکنن موافق با بارداری باشه. دسته داروهای A و B واسه این دوره ترجیح داده میشه. دسته داروهای C اما از نظر بعضی پزشکان قبول کردنی نیس. داروهای مهارکننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین به خصوص در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری واسه جنین خطرناکه. مصرف این دارو ها می تونه باعث بروز افت فشار خون و آسیب های جدی کلیوی و تراکم پتاسیم در بدن مادر شده و منتهی به مرگ جنین شه. به خاطر همین بهتره قبل از مبادرت به بچه دار شدن به کار گیری این داروها رو کنار بذارین. اگه الان درحال به کار گیری اونا هستین بدون این دست اون دست کردن با دکتر تون تماس بگیرین تا داروی شما رو عوض کنه. تا وقتی که دکتر تون به شما پیشنهاد نکرده به کار گیری داروهایتان رو متوقف نکنین.

چه خطری داره

زنی که فشار خون بالا داره در خطر مشکلات بارداری مانند سقط جنین، پره اکلامپسی، رشد ضعیف جنین و جدا شدن جفت قرار داره. مشاوره قبل از بارداری با متخصص زنان و زایمون در آگاهی بخشی و کم کردن از این مشکلات بسیار کمک میکنه.

پره اکلامپسی در کمینه

زنائی که دچار فشار خون بالا هستن ۲۵ درصد بیشتر در خطر دچار شدن به پره اکلامپسی یا فشار خون بارداری قرار دارن. این اتفاق معمولا بعد از هفته ی بیست و هشتم می افتد. دکتر تون شما رو به دقت تحت نظر داره. فشار خون شما دائم چک می شه و ادرار تون واسه بررسی وجود پروتئین در اون مورد آزمایش قرار می گیره. (یکی از علائم مسمومیت حاملگی وجود پروتئین زیاد در ادراره) بعضی پزشکان پیشنهاد می کنن تا در منزل هم فشار خون تون رو همیشگی چک کنین. با دستگاه های فشار خون ساده ای که در منزل می تونین داشته باشین، خیلی راحت می تونین کنترل لازم رو بر اندازه فشار خونتون داشته باشین. شما می تونید تغییرات مفیدی در خودتون بسازین. کنترل و نظارت بر زیاد شدن وزن تون، مصرف همیشگی داروها و ورزش روزانه می تونه در جلوگیری از بروز مشکلات بسیار اثر داشته باشه.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بارداری نی نی بان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *