با همسر کم حرف چه کنیم؟

incommunicative wife

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ دیگه خسته شده ام. اصلا انگار نه انگار من هستم؟ به چه دلیل هیچ حرفی واسه گفتن نداره؟ تقصیر منه یا خودش؟ تا کی می خواهد سکوت کنه؟ نکنه این سکوت رو عمدا انتخاب می کنه و می خواهد منو آزار دهد؟ یا شاید حرف هاش رو جای دیگری می زند؟ و هزاران سوال بی جواب دیگه که ذهن خانوم هایی رو به خود مشغول می کنه که همسران کم حرف دارن؛ اما واقعا به چه دلیل یه مرد کم حرفه و چیکار باید کرد؟

قبل از هر چیز یه اصل مهم نباید رو از یاد برد و اون فرق زیستی-تکاملی خانوم ها و آقایون در صحبت کردنه. خانوم ها در صحبت کردن و کلا رابطه کلامی، بهتر از آقایون عمل می کنن و به خاطر نقش هاشون در خونه و محیط دورو برشون این ویژگی در اون ها تقویت می شه؛ مثلا از همون کودکی واسه یه دختر بچه قابل قبول تره اگه عروسکش شکست گریه کنه و در مورد غم و ناراحتیش حرف بزنه و احساسش رو مطرح کنه، اما واسه یه پسر این کار یه رفتار مردونه به حساب نمی آید و اون یاد می گیرد نباید زیاد در مورد احساسش حرف بزنه. نباید از یاد برد در کل نیاز خانوم ها به رابطه کلامی و صحبت کردن بیشتر از آقایانه.

همه ی کم حرف ها مثل هم هستن؟

کم حرفی مرد ها با هم فرق داره. بعضی ها جزء آدم های درونگرا هستن و کلا کم حرف هستن و در بیشتر موقعیت های زندگی و کاری زیاد به حرف زدن و صحبت کردن علاقه ندارن. این دسته افراد براشون فرق نمی کنه در جمع دو نفره با همسرشون هستن یا محیط کار یا بین دوستان. این افراد معمولا از صحبت کردن اضافی خوششون نمی آید.

حتما شما خودتون در روزای نامزدی و اوایل رابطه با همسرتون متوجه این موضوع شده اید. علاوه بر این خوب دیده اید که فقط با شما کم حرف نمی زند، بلکه کلا از این که بخواد زیاد صحبت کنه، حس خوبی نداره. حتی بعضی وقتا با شما و در جمع دونفره تون بیشتر از جمع های خانوادگی یا شلوغ حرف می زند.

پس تا این جا شما خیالتون راحت شد که دلیل کم حرفی همسرتون شما نیستین و این کم حرفی به خاطر بی علاقگی و بی اهمیت بودن شما نیس، بلکه بخشی از شخصیت اونه.

دسته ی دوم مردهایی هستن که در جمع های مردونه خوب حرف می زنند، اما در خونه و کنار همسر زیاد اهل حرف زدن نیستن. خوب بازم خوب فکر کنین.

همیشه همین بوده؟! بی شک جوابتون اینه که نه در روزای اول آشنایی بیشتر حرف می زد؛ اون روز ها بسیار خوش صحبت بود، اما حالا اونقدر در اخبار تلویزیون یا گزارش فوتبال غرق می شه که انگار من اصلا در خونه حضور ندارم.

چیکار باید کرد؟

اجازه بدین با یه مثال ساده و آشنا فرق در هدف حرف زدن رو مطرح کنیم. ممکنه دو خانوم با همدیگه صحبت کنن و ساعت ها از مهمانی هفته قبل و مدل مو ها و لباس مهمون ها گرفته تا چگونگی ی برخورد اون ها با همدیگه و این که شام یا پذیرایی خوب بود یا بد و نوه ی خاله شون که در مهمانی بود و قراره از همسرش جدا شه و خلاصه بی آخر موضوع ریز و بزرگ اون مهمانی حرف بزنن. این دو خانوم با هم حرف می زنند، نظر میدن و انگار حرف هاشون همه نداره.

ممکنه حتی در چند دیدار آینده هم بتونن با آب و تاب درمورد همون مهمانی حرف بزنن. شک نکنین آقایون بعد از خروج از مهمانی، به یاد ندارن تک تک افراد چه لباسی پوشیده بودن و یا چه اتفاقاتی افتاد. اون ها یه تمام رو در خاطر دارن و خیلی نمی تونن در مورد جزییات مهمانی مورد نظر حرفی واسه گفتن داشته باشن.

همون طور که در مثال بالا مشخصه، نوع گفت وگوی زنان یه گفت وگوی آزاده و ممکنه هدف خاصی جز صحبت کردن نداشته باشن. زنان به جزئیات شخصی علاقه مند تر هستن. اون ها از شوهراشون توقع دارن در این نوع گفت وگو ها شرکت کنن، اما بیشتر مرد ها نمی دانند چیجوری می تونن این کار رو بکنن.

اگه با یه مرد در مورد همون مهمانی بخواین حرف بزنین، اون با بی علاقگی به شما گوش میده و نمی تونه با شما همراهی کنه؛ چون واسه همسرتون صحبت در مورد بحث های تکلیف محور مهمه. مرد ها دوست دارن در مورد مسایلی حرف بزنن و با هم گفت وگو کنن که می تونن بر اون ها تاثیر بذارن.

  • پذیرش فرق ها

تلاش کنین فرق های دنیای مردونه و زنونه رو درک کنین و این موضوع رو قبول کنین. اون کمتر از شما به حرف زدن و ایجاد رابطه کلامی علاقه منده. پس نمی تونید توقع داشته باشین به طور کامل پابه پای شما حرف بزنه و صحبت کنه و همه ی چیز ها رو موبه مو و با جزییات تعریف کنه.

همون قدر که حرف زدن در مورد سیاست و فوتبال واسه شما خسته کننده س، این حرف ها هم واسه همسرتون خسته کننده هستش.

  • مقایسه نکنین

اگه همسرتون فردی درونگراست و خود شما یه آدم برونگرا، شما با هم متفاوت هستین و باید تلاش کنین انتظارتون متناسب با روحیه، شخصیت و توانایی های اون باشه. دست از مقایسه وردارین و همیشه نگید شوهر دوستم همیشه با اون مهربانه و با اون زیاد حرف می زند. اون خیلی بهتر از توست.

اون خوش صحبته و … بعضی وقتا لازمه اون رو درک کنین و شما هم از سطح انتطاراتتان کم کنین. همون قدر که شما نمی تونید کم حرف باشین، اون هم نمی تونه پرحرف باشه. بی انصافی رو کنار بذارین. ویژگی های مثبت دیگه اون رو می تونید ندیده بگیرین؟!

  • کم حرفی اون رو به حساب بی توجهی نذارین

یه زن دوست داره شوهرش همه ی چیزای ریز و بزرگ رو براش تعریف کنه و اون رو در جریان تموم مشکلات بذاره و اون هم سنگ صبور همسرش باشه. بعضی وقتا حتی وقتی همسرشون به خاطر مشکلات مالی وکاری و … کمتر حرف می زنند، به این فکر می افتند که اون حتما کس دیگه ای غیر ازم رو پیدا کرده تا پای حرف ها و درد دل هاش بشینه.

به جای این حرف ها و خیالپردازی ها، این واقعیت رو قبول کنین که بیشتر مرد ها مایل نیستن مشغله های فکری شون رو با همسر خود درمیون بذارن؛ چون می ترسند اون رو دچار نگرانی و اضطراب کنن. هم اینکه چون مطمئن هستن از عهده ی حل مشکل برمی آیند، فکر می کنن تا اون وقت نباید به همسرشون چیزی بگن.

  • فضا رو واسه صحبت کردن اون جفت و جور کنین

وقتی سکوت می کنه، واسه به حرف آوردنش عجله نکنین. به اون فرصت بدید به جای غر زدن واسه سکوتش و سوال های همیشه و پی به دنبال، تلاش کنین یه فضای آروم و حمایتگر در خونه جفت و جور کنین. با محبت و آرامش با اون صحبت کنین تا آروم آروم خودش بخواد صحبت کنه و موضوع رو با شما در میان بزاره و وقتی با شما صحبت می کنه، تلاش کنین خوب گوش کنین و با اون همدلی کنین. وسط حرف هاش نپرید و تلاش کنین صحبت ها رو به جروبحث نکشونین.

  • چیزهای مورد علاقه مشترکتون رو پیشرفت بدید

بعضی وقتا هر دوی شما، اون قدر غرق خودتون و کار هاتون شده اید که انجام فعالیت ها و چیزهای مورد علاقه مشترکتون رو به فراموشی سپرده اید. همین چیزهای مورد علاقه و فعالیت های مشترک، می تونه موضوع مشترکی باشه واسه صحبت کردن و نزدیک شدن بیشتر شما به همدیگه. حتما تو یه فضای آروم و لذت بخش، شما حرف های بیشتری واسه گفتن با هم دارین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی